Otarcie nóg

Drobne otarcia smaruje się zielenią brylantową i zakłada prestoplast. W przypadku utworzenia się pęcherza (białawy) należy przetrzeć go spirytusem i nałożyć opatrunek z jałowej gazy (pęcherzy nie przecinać).

Zranienia

Każdą ranę, bez względu na rodzaj, należy szybko zdezynfekować smarując jej brzegi zielenią brylantową lub fioletem metylowym. Jeśli rana jest zanieczyszczona przemywa się ją wodą utlenioną lub roztworem nadmanganianu potasu (roztwór powinien mieć lekko różowy kolor). Małą rankę (zadrapanie, lekkie skaleczenie) wystarczy posmarować „lakierem”, większą należy pokryć wysterylizowaną gazą i zabandażować. Przy ranach szczególnie zanieczyszczonych konieczny jest zastrzyk surowicy przeciwtężcowej. Decyzję o wykonaniu zastrzyku podejmuje zawsze lekarz. Krwawienia. Krwawienia z ran tamuje się przez ucisk pakietu sterylizowanej gazy, umocowanego na ranie. Zdarza się jednak, że przy głębszych ranach następuje krwotok z naczyń krwionośnych. Należy wtedy rozpoznać czy ma się do czynienia z krwotokiem z naczynia tętniczego (krew o barwie żywo czerwonej, tryska strumieniem), czy z żylnego (krew ciemna spływająca).

Cześć, mam na imię Ewelina i pracuję w biurze podróży. Od zawsze chciałam podróżować, gdy zaczęłam to robić, wiele horyzontów przede mną się otworzyło. Chciałabym Wam pomóc wybrać odpowiedni nocleg, miejsce i cel podróży!