green trees on brown sand beach during daytime

Krzeszów

Zespół opactwa Cystersów, w skład którego wchodzi kościół Panny Marii Łaskawej z 172835, jeden z najpiękniejszych zabytków baroku Śląska, o bogatym wnętrzu. W rokokowej kaplicy: mauzoleum Piastów śląskich. Obok drugi zabytkowy kościół Św. Józefa ż wyjątkowo cennymi malowidłami ściennymi dziełem M. Willmanna. Legnickie Pole (wieś koło Legnicy). Zespół klasztorny Benedyktynek. Klasztor został wzniesiony na miejscu bitwy z Tatarami-, w czasie której zginął Henryk Pobożny (1241 r.). Znajduje się tu wyjątkowo cenny kościół Św. Jadwigi z bogatym wyposażeniem wnętrz. W pobliskim gotyckim kościółku znajduje się Muzeum Bitwy Legnickiej.
Lidzbark Warmiński. Zespół zamkowy, cenny zabytek architektury gotyckiej z XIV w. W zespole znajduje się także pałac biskupi (XVIII w.) zbudowany na zlecenie biskupa I. Krasickiego.
Lubiąż (wieś nad Odrą koło Brzegu Dolnego). Zespół opactwa Cystersów. W skład jego wchodzi olbrzymi barokowy gmach klasztorny z XVII w. (223 m długości frontu) i kościół gotycki z XIV w. z barokowym wyposażeniem wnętrz i grobowcami Piastów śląskich. Lublin. Kaplica Św. Trójcy z XIV w. na zamku o gotyckim sklepieniu opartym na jednym słupie posiada unikalną polichromię wykonaną przez malarzy ruskich w XV w. Łańcut. Zespół zamkowy. Zamek, o charakterze twierdzy z XVII w., własność Lubomirskich, później Potockich, jest zabytkiem baroku i stanowi przykład dawnej siedziby magnackiej. Bogate wyposażenie wnętrz (muzeum). W wozowni zamkowej słynna kolekcja powozów założona w 1929 r. (ponad 50 różnych pojazdów konnych z XVIII i XIX w.). W otoczeniu piękny park rezerwat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *