Jednym z najprzyjemniejszych fragmentów każdej wędrówki jest biwak pod namiotami. Blask wieczornego ogniska pełzający po ścianach namiotu, grupa przyjaciół gwarząca lub śpiewająca i noc spędzona w lesie z dala od miejskiej wrzawy to wrażenia, które zostają na długo w pamięci każdego. A posiłek, choćby to była najzwyklejsza zupa, przygotowany własnoręcznie właśnie na biwaku zawsze lepiej smakuje niż podany we wspaniałej restauracji. Dlatego jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt powinniśmy starać się organizować wędrówki z noclegiem na biwaku, a nie w schroniskach czy hotelach. Wymaga to oczywiście więcej wysiłku, ale wrażenia jakie z niego wyniesiemy zrekompensują nam wszystko wielokroć.
Miejsce na biwak
Planując kilkudniowy wypad do lasu lub wycieczkę kolarską czy kajakową nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego jak ważną jest sprawa doboru odpowiedniego miejsca na biwak. Nieprzemyślane usytuowanie, nieodpowiednie urządzenie zamiast odpoczynku przyniesie nam wiele kłopotów. Dlatego na organizację biwaku powinniśmy przeznaczyć zawsze sporo czasu. Opłaci nam
się to po stokroć, gdyż w dalszą drogę będziemy mogli wyruszyć wypoczęci i w dobrych humorach.
Dobre miejsce na biwak powinno być: suche, położone z dala od terenów podmokłych, możliwie na glebie nie gliniastej, zlokalizowane na terenie równym, w miarę możności ta wzniesieniu, położone w pobliżu wody (picie, gotowanie, ew. kąpiel), osłonięte od wiatrów naturalną zasłoną, np. wysokopienny las, rozpadlina terenowa, zbocze wzgórza, skała itp. Należy jednak pamiętać, że nie wolno biwakować na terenie rezerwatów ścisłych, w rejonach szkółek leśnych i młodników (sadzonek leśnych), a także na gruntach uprawnych.