gray seadock

Nie wszystko o pogodzie

Zawsze przed wyruszeniem na wycieczkę, aby uniknąć przykrych niespodzianek na trasie, powinniśmy koniecznie zapoznać się z orientacyjną prognozą pogody. Od pogody bowiem w dużej mierze zależy m.in. w co ubierzemy się na wycieczkę, jak zaplanujemy przemarsz (przejazd) Czasami nawet trzeba będzie zmienić program dzienny. W wieczornych dziennikach telewizyjnych można zobaczyć mapę pogody oraz wysłuchać komentarza „Chmurki” czy „Wicherka”. Jeśli posiadamy radio tranzystorowe, komunikatu można wysłuchać nawet w drodze. Poza tym wszystkie gazety codzienne zamieszczają w specjalnych rubrykach prognozę pogody dla kraju, często także i dla odpowiednich regionów. Najpewniej jednak o aktualnym stanie pogody powie nam barometr znajdujący się w punkcie noclegowym lub w innym obiekcie turystycznym.
Odczytując wskazania barometru należy pamiętać, że: szybkie wahania jego wskazówki potwierdzają wahania ciśnienia atmosferycznego i informują o zbliżającej się burzy,
stały spadek ciśnienia w ciągu dnia, przy wzmagającym się wietrze przyniesie obniżenie temperatury (latem) lub jej wzrost (zimą), stały wzrost ciśnienia przez kilka kolejnych dni świadczy, że będzie upał i susza (w lecie) lub mróz i bezchmurne niebo (zimą).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *