brown wooden dock on blue sea under blue and white cloudy sky during daytime

Przy pomocy kompasu

Bardzo łatwo zorientować się w terenie jeśli posiada się kompas lub busolę. Płasko trzymany na dłoni lub położony na ziemi kompas swoją strzałką wskaże nam kierunek północny, co pozwoli także ustalić i pozostałe kierunki (z prawej strony wschód, z lewej zachód, a w odwrotnym do północy kierunku południe).

Gdy nie mamy kompasu

Według słońca i zegarka. Poziomo trzymany zegarek ustawia się małą wskazówką w kierunku słońca i kąt zawarty między nią a cyfrą 12 na tarczy zegarka dzieli się dokładnie na pół (zapałką lub patyczkiem). Przedłużenie zapałki w kierunku słońca wskaże południe, a kierunku przeciwnym północ (w godzinach przedpołudniowych dzielimy kąt przed cyfrą 12, a po południu po cyfrze 12).
Według słońca. Kierunek cienia rzuconego przez wbity prostopadle w ziemię kij wskaże w przybliżeniu o godz. 12,00 północ, o 6,00 zachód, o 9,00 północny zachód, o 15,00 północny wschód, a o godz. 18,00 wschód. Według Gwiazdy Polarnej. Wieczorem lub nocą należy na niebie odszukać Wielką Niedźwiedzicę, zwaną też Wielkim Woze. W odległości pięciu długości rozstawu tylnych „kół” gwiazdozbioru znajduje się Gwiazda Polarna, wchodząca w skład gwiazdozbioru Małej
Niedźwiedzicy, zwanej także Małym Wozem. Gdy stanie się twarzą do Gwiazdy Polarnej to przed sobą ma się północ, za sobą południe. Według przedmiotów terenowych. Kamienie i pnie drzew liściastych są porośnięte mchem i porostami od strony północnej. Korony samotnych drzew i krzaki bujnie rozwijają się w kierunku słońca od strony południowej. Jagody szybciej dojrzewają od strony południowej. Mrowiska leśne znajdują się prawie zawsze tuż obok pnia albo drzewa oddalonego od innych i leżą niemal bez wyjątku po południowej jego stronie. Słoje drzew są zawsze szersze od południa. Zimą śnieg taje szybciej na stokach południowych, dłużej utrzymuje się na północnych. Orientowanie się za pomocą przedmiotów terenowych to jednak najmniej pewny sposób, dlatego też w tym przypadku należy wynik sprawdzić na kilku przykładach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *