gray seadock

Saperka-toporek

Przy urządzaniu biwaków bardzo przydaje się saperka (łopatka) czy toporek (siekierka). Dzięki nim można szybko i wygodnie okopywać namioty, kopać doły na śmietnik czy latrynę, okopywać ognisko, łatwiej likwidować ślady po biwaku… Narzędzia te sprawiają trochę kłopotu turyście pieszemu, jak wszystko co duże i ciężkie. Warto je jednak mieć ze sobą na wędrówce z biwakowaniem. Najlepsza jest, będąca w sprzedaży, uniwersalna saperka-toporek, której narzędzia, w razie potrzeby, osadza się na tym samym trzonku. Jeśli mamy tylko saperkę (mała łopatka typu wojskowego) możemy domowym sposobem przystosować ją do pełnienia funkcji toporka oraz piły.
Taką saperkę trzeba koniecznie przechowywać i nosić w mocnym skórzanym lub brezentowym pokrowcu, a po każdym użyciu dobrze wytrzeć, wysuszyć i przetrzeć lekko tłuszczem.
Wiadro na wodę bukłak Bardzo często zdarza się, że wodę do gotowania musimy na biwaku przynieść z daleka, dlatego Warto zabrać ze sobą lekkie, brezentowe wiadro składane. Zaoszczędzi nam ono niemiłego biegania po wodę z menażką, kocherem, ciągłego braku wody. Poza tym można go wykorzystać do mycia (przez polewanie). Bukłak można kupić w sklepie, albo wykonać samemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *